Európa szociális dimenziója: eredmények és további tennivalók a göteborgi csúcstalálkozó után
Kevesebb, mint két hete, november 17-én adott otthont Göteborg a tisztességes munkafeltételekről és a növekedésről szóló szociális csúcstalálkozónak. Az esemény két házigazdája – Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Stefan Löfven svéd miniszterelnök – számba vette az elért eredményeket. A ma közétett zárójelentés keretbe foglalja a csúcstalálkozót követően elvégzendő feladatokat és a feladatok megvalósítását célzó eseményeket.
A csúcstalálkozón kiderült, hogy sok tekintetben egyetértés uralkodik az állam- és kormányfők között azt illetően, hogy Európát erős és kézzelfogható szociális dimenzióval kell felvértezni. A munkaerőpiaci kihívások kezelése, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődés középpontba állítása egyaránt kulcsfontosságú lesz a jövőre nézve. A csúcstalálkozó résztvevői megerősítették, hogy közös feladatként tekintenek a különböző szintű munkaerőpiaci kihívások kezelésére.
Az együttes kötelezettségvállalás jegyében az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság a csúcstalálkozón kihirdette a szociális jogok európai pillérét. A résztvevők egyetértettek abban, hogy további lépések révén javítani kell a munkaerőpiaci hozzáférést, hogy minél több férfi és nő vállaljon munkát, tisztességes foglalkoztatást és munkakörülményeket kell biztosítani, valamint támogatni kell a munkahelyváltást. A további teendők közül elsőként az alábbiak terén kell előrelépést elérni:
• a szociális jogok európai pillérében foglalt elvek és jogok megvalósítása, elsősorban a gazdaságpolitikai koordináció európai szemeszterén keresztül, valamint a tagállamok 2018. évi nemzeti reformprogramjában;
• hatékony szociális párbeszéd előmozdítása valamennyi szinten;
• a függőben lévő szociális intézkedések megvalósításának elősegítése uniós szinten (munkavállalók kiküldetése, a szociális biztonsági rendszerek koordinálása, munka és magánélet közötti egyensúly, európai akadálymentesítési intézkedéscsomag);
• a nemek közötti bérszakadék kezelésére irányuló 2018–2019-es uniós cselekvési terv prioritásainak nyomon követése;
• az új európai készségfejlesztési program gyakorlati megvalósításának folytatása, 2018-ban kiemelt figyelmet fordítva a kompetenciafejlesztési pályákról szóló tanácsi ajánlás végrehajtására.